Yazın rüzgarlar kuzey yönden eser.Bu da meltem dediğimiz rüzgardan başkası değildir.
Marmara’da poyrazdan esen yaz rüzgarı, Çanakkale’den sonra, Kuzey Ege’de, gene aynı yönde devam eder. Aşağılara inildikçe yıldıza, sonra karayele döner. Yani İzmir dolaylarında yıldız; Kuşadası, Bodrum, Marmaris’te karayel civarında eser. Fethiye’den sonra daha batıya kaçar, Kaş-Finike’de batıdan gelir. Akdeniz kıyılarında lodosa döner ve hafifler.

Meltem, Mayıs-Haziranda hafif, Temmuz-Ağustos aylarında canlı eser, normal 5-6, zaman zaman 7, hatta 8 kuvvetini bulur. Eylülde gene hafiflemeye başlar, Ekimde ise soluğu kesilir.

Sabahları sakindir, öğlene doğru canlanmaya başlar, güneş yükseldikçe kuvvetlenir ve onun batışı ile de nefesi tükenir.

Ekseri geceler, deniz ve karanın ısınma ve soğuma derecelerindeki farklılık sonucu, karadan denize doğru hafif bir yel alır, sabaha kadar devam eder. Bazen meltemin inadı tutar, gece gündüz soluk almadan, günlerce 6-7 kuvvetinde, tozu dumana katarak eser,deniz kaldırır, kuzeye çıkacak teknelere kök söktürür.Böyle hallerde, onunla inatlaşıp hem teknenizi, hem kendinizi hırpalayacağınıza, girin bir kuytu limana, meltemin yatışmasını, sakinleşmesini bekleyin!..

Ekimden itibaren güney yönlü rüzgarlar, kuzey havalarına eklenir, zaman zaman pek kuvvetli eser. Güney Ege’de bu fırtınalar, genelde keşişlemeden gelir ve bir kaç gün sürer. Alçak basınç merkezi geçerken Kıble, lodos batıya döner, kuvvetli yağmurla son bulur.

Sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında bu sularda gezerken, havayı kollamak ve korunaklı koy ve limanlarda gecelemek doğru olur. Unutmayın ki, keşişlemeden esen fırtına, sonra  aniden batı ve karayele dönecektir. Kaldığınız koyun o havalara da kapalı olmasına dikkat edin.

Kaynak ;
Vira Demir, Kuşadası’ndan Antalya’ya Denizciler için Rehber,
Sadun Boro, İstanbul 2000.