Yelken ile ilgili teorik bilgisini geliştirmek isteyenler için internette bulunabilecek kaliteli ücretsiz kaynak sayısı yavaş yavaş artıyor sanırım. Geçenlerde, Boğaziçi Üniversitesi Yelken Takımı web sitesini görünce çok sevindim. Sitenin eğitim kısmında oldukça güzel derlenmiş ve her sene güncellenen sunum, kitap ve araştırma yazıları mevcut. Bunları ücretsiz olarak indirebilirsiniz. (Teorik eğitim kitaplarına ulaşmak için sitedeki bir formu doldurmanız gerekiyor. Kitaplar daha sonra email adresinize PDF formatında gönderiliyor.)

National Geographic ise yeni başlayanların basit yelken dinamiklerini anlamalarını kolaylaştıracak güzel bir araç sunmuş.

Bu ücretsiz kaynaklar dışında, ADF web sitesindeki “Deniz Kütüphanesi” ve “Dükkan” bölümlerini kurcalayabilirsiniz. Denizler Kitabevi‘nin web sitesi de denizcilikle ilgili bu kadar referans kaynağı bir arada sunan tek yer bildiğim kadarıyla.

Amatör denizciliğe yeni başlayanlar için aşağıdaki kitapları özellikle tavsiye ediyorum:

  • Yelkenli Yatçılığa Başlarken, ADF Yayınları: Kitap görsel açıdan çok zengin. İngiliz RYA yayınlarından tercüme edilmiş. Temel yelken eğitimi konularının bir özetini veriyor.
  • Resimlerle Yelken ve Arma Ayarları, Denizler Kitabevi: Adından anlaşılacağı üzere, bu da yoğun görselliği olan bir kaynak. Yelken nasıl trim edilir ile ilgili detaylı bilgi veriyor.
  • Resimlerle Navigasyon, Denizler Kitabevi: Hem geleneksel hem de modern (elektronik) seyir yöntemlerini anlatıyor.