Bu yazı 02.2014 öncesindeki sınav sistemini anlatmaktadır. Yeni sınav sistemi için bu yazıyı okuyunuz.

Amatör Denizci ehliyeti almak isteyenler Amatör Denzcilik Federasyonunun sınavına girmek zorundalar. Bu sınav bilgisayar (internet) üzerinden yapılıyor. Sorular çoktan seçmeli. Yanlış doğruyu götürür kuralı bu sınavda yok. Sınavı geçmek için sorulan 50 sorudan 30′unu doğru cevaplamak yeterli. Her soru tek tek ekrana geliyor. Soru bazında bir süre limiti yok. Toplam sınav süresi 60 dk.

Sınav ücreti ise (2012’de) 100 TL. Sınava girmek için kurs almak gibi bir ön şart yok. Sadece basit bir sağlık raporu almanız gerekir. Bu raporu bünyesinde göz ve KBB uzmanı çalıştıran tüm sağlık kurumlarından (sınavdan en fazla 4 ay önce) tedarik edebilirsiniz. Sınav yerleri ve tarihleri 3 aylık dönemler halinde ADF’nin web sitesinde yayınlanır. Buradan size en yakın sınav merkezini ve en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz. Çoğu sınav merkezi sınav başvurunuza da yardımcı olur.

Sınavı kazandıktan sonra da bazı ek belgeler tedarik etmeniz ve küçük bir harç ücreti de ödemeniz gerekir. Ehliyeti aldığınız takdirde, ticari amaç olmaksızın (münhasıran gezi, eğlence, spor ve amatör balıkçılık gibi faaliyetlerde kullanılan), 2,5 metreden küçük ve 24 metreden büyük olmayan, mülkiyeti gerçek kişilere veya faaliyet konusu su sporları olan dernek veya vakıflara ait tekneleri kullanma hakkına sahip olursunuz. Belgenin (henüz) bir ömrü yoktur, yani ömür boyu geçerlidir.