Kiminin sahil güvenlik korkusu ya da tecrübe ettiği sağlam bir ceza ile ismini duyduğu, kiminin ise özel tekne alırken tanıştığı bu işe başlarken olmazsa olmaz belgeye “Amatör Denizci Belgesi” diyoruz. Son üç yılımı geçirdiğim İzmir İline bağlı küçük sahil kasabası olan Dikili’de olduğu gibi Amatör kısmını duyduğunda belgenin ne olduğunu anlamayan birçok insan var ülkemizde. Aslında gerek ADB gerek ise KMTOB sınavına üstün körü bile hazırlansak edindiğimiz bilgiler denizde geçireceğimiz zamanda bize yeri geldiğinde hayat kurtaracak nitelikte. Zamanında İlçe Tarım Müdürlüklerinden şimdiki Amatör Balıkçı Belgesi gibi para karşılığında alınan bu belgelerin önümüzdeki senelerde daha da karışık ve belirsiz prosedürlerle alınacağı düşünülerek biran önce edinilmeli diye düşünüyorum. Ben burada lafı uzatmadan kısa yoldan bu sınavlara nasıl çabuk ve etkili hazırlanılır onu paylaşmak istiyorum.

Kendi deneyimlerimden yola çıkarak hazırladığım ve çalışmak için gerekli kaynakları bir araya toplayıp derlediğim bu yazı sınavlara girmek isteyen arkadaşlara umuyorum ki faydalı olur. Sınava hazırlık tavsiyelerimi anlatmadan önce belirtmek isterim ki; e-denizci.com’daki soruları üç-dört kez çözüp sınava girmek sınavı geçmeye rahatça yeter. Bu yüzden öncelikle gönlünü bu işe koymuş denizci tüm arkadaşlar adına böylesine faydalı bir site yapan e-denizci.com site yöneticilerine ve kurucularına içtenliğimle teşekkür ederim.

Müge Orçan

 

ADB Sınavına Hazırlık

Hazırlık için tavsiyelerim şu şekilde:

  • ADES web sitesine (ades.udhb.gov.tr) üye olup 24 ünitenin önce videolarını izleyip daha sonra sınavlarını çözmelisiniz. Sitede bir önceki bölüm bitmeden sonraki bölüme geçemiyorsunuz; ancak diyelim ki 1. konuyu açtınız, açtıktan sonra sistem videoyu izleyip izlemediğinizi anlamayacağı için sayfayı güncelleyip 2. konuya geçebilirsiniz. ADES sınavlarında çıkan soruların tüm cevaplarını burada bulabilirsiniz.
  • Eğer acelem yok çalışarak ilerleyeyim hem de öğreneyim diyorsanız Amatör Denizci Federasyonu’nun Amatör Denizci El Kitabı (Sezar Atmaca) kitabından ADES ünitelerini çalışabilirsiniz. ADES sitesindeki bölümler bittikçe aynı üniteyi kitaptan okuyarak/inceleyerek eş zamanlı gidebilirsiniz.
  • Daha sonra e-denizci.com sınav sorularını üç-dört defa çözmelisiniz. Sadece doğru cevabı değil diğer şıkların da anlamını bilmelisiniz. Örneğin; ‘Karşılıklı postaları birbirine bağlayan ve üzerine güvertenin kurulduğu, teknenin enlemesine kirişlerine ne ad verilir?’ sorusunda cevabın ‘Kemere’ olduğunu biliyorsanız, bunun dışında kalan şıklardaki ‘Borda, Karina, Küpeşte’ kavramlarını da bilmeniz gerekli. Bu da tamamsa sınava hazırsınız demektir.
  • Ekstra soru ve ders notları için bu dökümandan faydalabilirsiniz.

Önemli hatırlatma: Sınavda eskisi gibi harita ölçüm soruları çıkmamakta; sadece 50 adet çoktan seçmeli soru sorulmaktadır. Ayrıca sınava aynı anda giren adaylara farklı sorular çıkmaktadır. Ben sınava üç arkadaşımla beraber İzmir Liman Başkanlığında girdim. Telefon, çanta, bilgisayar vb. eşyalarımız sınav odasındaki masalarda toplanmıştı.

Özetle, kestirme yoldan bu sınavı geçmek istiyorum derseniz bu sitedeki soruları çözmeniz yeterli. Sadece e-denizci.com’dan çalışırsanız 2-3 gün, yukarıda tarif ettiğim tüm adımları izlerseniz 1 haftada sınava hazır olabilirsiniz.

KMTOB Sınavına Hazırlık

Çoğu kişi Amatör Denizci Belgesini yeterli görüp Kısa Mesafe Telsiz Operatörlüğü Belgesini göz ardı etmektedir. Aslında önemli bir belge. Eğer alayım dursun diyorsanız buyurun çalışabileceğiniz notlar, sorular ve cevapları… Ben KMTOB sınavına ADB gibi detaylı çalışma fırsatı bulamadım; ama gerek de kalmadı. Sınava 1 saat kala elimdeki bu notları çalıştım ve 80 aldım. Kolay bir sınav sayılır, bu dökümanlar üzerinden hazırlanmanız yeterli olur.

 

MÜGE ORÇAN

Babamın işi olan petrol ve doğal gaz mühendisliği dolasıyla Suudi Arabistan’da doğdum. Denizle ilk olarak burada Basra Körfezinde tanıştım. İlk okul çağında Türkiye’ye geri dönmemiz ve Ankara’ya yerleşmemizin ardından deniz ile olan iletişimim her yazlıkçı aile gibi senenin üç, dört ayı ile devam etti.

Üniversite eğitimine Gazi Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler Bölümünde başladım, daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Uluslararası İlişkiler/Afrika Çalışmaları Yüksek Lisans Programında eğitimime devam ettim. Üniversite hayatım boyunca ilk dilim olan İngilizcenin yanında Arapça ve Fransızca öğrendim.

Kariyer planlarım ve eğitimim net bir çizgide ilerliyor gibi görünse de bunun beni mutlu etmediğini, deniz özleminin her geçen gün arttığını fark ettim. Türkiye’de hatırı sayılır özel bir firmada çalışırken işimi bıraktım ve kalbim Ege’de mantığıyla deniz kenarında yaşamaya karar verdim. Son üç yılımı geçirdiğim İzmir’e bağlı Dikili ilçesinde tarım ve hayvancılık üzerine proje danışmanlığı yapıyor, açıktan veterinerlik okuyor ve geri kalan zamanımın tamamını denizin üzerinde geçiriyorum.

Herkesin hayallerinin, mutluluklarının peşinden gidebileceği bir hayat yaşayabilmesi dileği ile pruvanız neta, ufkunuz açık olsun…