Eğer deniz üzerinde olmak istiyor ve 9.9 hp (beygir) gücünden büyük motorlu bir tekne almak istiyorsanız ADB almak zorundasınız. Tekneniz 12 veya üzeri yolcu kapasitesine sahip ise ya da ileride teknemle yurt dışına giderim diyorsanız KMTOB de almanız gerekmektedir. Denizci adayı arkadaşlarımızdan son zamanlarda gelen sorulara (KMTOB ve ADB için gerekli evraklar hangisidir? Başvuru aşamasında hangi işlemleri yapmak gerekmektedir? Sistem onayı nasıl olur? Sınavı geçtikten sonra neler yapılmalıdır?) cevap vermek amacıyla bir makale hazırlamak istedim. Başvuru sürecini kolaylaştırmak için adım adım neler yapılmalı, nasıl bir yol izlenmeli bu makalede bulabilirsiniz.

Bu sürece girmeyi düşünenlere şimdiden kolay gelsin.

1. Adım: Hazırlık

İlk adım ADES (Amatör Denizci Eğitim Sistemi)‘e üye olmak. Bu adresten ücretsiz olarak sunulan amatör denizci eğitimini başarıyla tamamlayıp başvuru için zorunlu “Amatör Denizci Başarı Sertifikasını” almanız gerekmektedir. Bu belgenin en alt kısmında bulunan seri numarası diğer evraklar ile birlikte GASM sisteminde açacağınız hesapta kullanılacaktır.

Sınavlara hazırlık için daha detaylı bilgi almak isteyenler bu makaleyi okuyabilir.

2. Adım: Online Başvuru

Daha sonra GASM (Gemi Adamları Sınav Merkezi) sitesinde kullanıcı hesabı oluşturulması gerekmektedir.  Bu site sınav için gerekli tüm evrakları (Sağlık Raporları, Kimlik Bilgileri, Fotoğraf, ADES Başarı Belgesi, Ödeme Dekontları) gireceğiniz sistemdir. Aynı zamanda sınava gireceğiniz liman başkanlığında da karşınızda bu internet sitesi olacak. Sınava kendi kullanıcı adınız ve şifrenizle gireceğinizden şifrenizi unutmamanız çok önemlidir. Kullanıcı adınız, 11 haneli TC kimlik numaranızdan oluşur, sadece başına GA gelir. Örnek: GA12345678901. Yine bu siteden sınav süresinin bitmesiyle eş zamanlı olarak sonuçlarınızı öğreneceksiniz.

ADB ve KMTOB başvurusu için GASM sitesinde belirtilen evraklar yeterlidir, bunlar:

 • Kimlik bilgileri (MERNİS’ten kontrol edildiği için kimlik bilgileriniz güncel olmalıdır.)
 • İletişim bilgileri
 • Fotoğraf (JPEG türünde, 600 DPI çözünürlüğe sahip, 28 mm boyunda ve 23 mm eninde, en fazla 64 kb boyutunda olmalıdır. Aksi takdirde sistem kabul etmiyor. Fotoğrafçıda biyometrik fotoğraf çektirmenizi tavsiye ederiz.)
 • KBB ve göz sağlık raporu (Göz ve KBB uzmanı bulunduran herhangi bir resmi veya özel sağlık kuruluşundan alınabilir. Amatör Denizci muayeneleri kara taşıt sürücüleri için geçerli olan esaslar dahilinde yapılır, ancak moleküler olup, sağlam gözü 10/10’dan daha az görenler ile renk körlüğü veya gece körlüğü olanlar ADB alamazlar. Bu nedenle “B Sınıfı Sürücü Olur İbaresi” bulunan rapor kabul edilemez. KBB raporu üzerinde “Amatör Denizci Belgesi Alabilir”, göz raporu üzerinde de “Gözde Renk Körlüğü Gece Körlüğü Yoktur, Amatör Denizci Belgesi Alabilir” yazmalıdır ve sınav tarihinden en çok dört ay önce düzenlenmiş olması gerekmektedir.
 • Sınav ücret dekontu: (Sınava giriş ücreti Ziraat Bankası Bakanlıklar Kamu Girişimci Şubesi 7064441-5008 nolu hesaba Amatör Denizci Belgesi sınavı için 50 TL, Kısa Mesafe Telsiz Operatörü sınavı için 50 TL)
 • ADES Başarı Sertifikasının kodu ve tarihi

Bu adımlar gerçekleştikten sonra sistem liman başkanlıkları tarafından 2 gün içinde otomatik onaylanmaktadır. Ancak kimi zaman yoğunluktan onaylama süresi uzayabilmektedir. İlgili liman başkanlığına mail atarsanız daha çabuk sonuç alabilirsiniz. (Örneğin İzmir Limanı için e-mail adresi: izmir.liman@udhb.gov.tr, genel e-mail adresi: ades@udhb.gov.tr) Başvurunuz onaylandıktan sonra sistem üzerinden randevu alabilir hale geleceksiniz. Ayrıca mail adresinize “başvurunuz onaylanmıştır randevu alabilirsiniz” mesajı gelecektir.

Daha sonra gss.gasm.gov.tr adresinden almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yapıp, Aday İşlemleri sütunu 5.satırdaki “Başvurularınız” kısmındaki randevu linkinden “sınav yeri ve saatleri” menüsünden istediğiniz tarih ve saati seçerek sınav randevunuzu alabilirsiniz. Herhangi bir nedenden dolayı sınava girmeyecekseniz, sınav tarihinden en az 1 gün önce sınav randevunuzu geri çekmeniz gerekmektedir.

3. Adım: Sınava Giriş

Randevunuzu aldıktan sonra sınav saatinden 15 dk önce nüfus cüzdanınız yanınızda bulunacak şekilde randevu aldığınız sınav merkezinde olmanız gerekmektedir.

ADB sınav süresi 60 dakika olup, sınavda; çoktan seçmeli 50 soru bulunmakta ve yanlış doğruyu götürmemektedir. Sınavdan başarılı olmak için 100 üzerinden 60 puan alınması gerekmektedir.

KMT sınavı süresi 30 dakika olup, sınavda; çoktan seçmeli 25 soru bulunmakta ve yanlış doğruyu götürmemektedir. Sınavdan başarılı olmak için 100 üzerinden 60 puan alınması gerekmektedir.

4. Adım: Sınav Sonrası

Sınavda başarılı olduysanız, ADB veya KMTOB belgesi almak için GASM sitesine yüklediğiniz evraklara ek olarak birkaç evrak daha hazırlamanız gerekiyor. Bunlardan ilki belge harcı. ADB ve KMT harçlarını yatırabilmek için

 • odemeler.udhb.gov.tr adresine girip bireysel kullanıcıyı seçin. Karşımıza çıkan ekranda gerekli bilgileri girin.
 • Sisteme girdikten sonra sol tarafta liman işlemleri altındaki “Yeterlilik Belgesi” kısmını seçin.
 • “Yeterlilik” adı altında “Amatör Denizci” sekmesini seçip kişi adı yazıp miktar hesaplatın ve onaylayın. Onaylanınca ekrana gelen C ile başlayan kodu not almalısınız ve Halk Bankası’na bedeli yatırırken bu kodu vermelisiniz. Böylece ADB harcımızın dekontunu almış oluyoruz.
 • Telsiz harcı yatırmak için ise “Gemi Adamı Cüzdanı ve Türk Denizci Kütüğüne Kayıt Suretleri” Altında “ Kısa Mesafe Telsiz Belgeleri” bağlantısını seçmelisiniz. Ardından yukarıdaki işlemlerin aynısını uygulayacaksınız.

Sınav sonuçları sınavdan hemen sonra açıklandığı için, aynı gün gerekli evraklarınızı teslim edip işlem başlatabiliyorsunuz. Örneğin, Cuma günü sınava girdiniz ve başarılı oldunuz. Eğer evraklarınızı aynı gün teslim ettiyseniz, takip eden Cuma ADB ve KMTOB belgelerini alabilirsiniz. Yani eğer ADB VEYA KMTOB BELGENİZİ EN KISA SÜREDE ALMAK İSTİYORSANIZ BAŞVURURKEN BU EVRAKLARI YANINIZDA HAZIR BULUNDURUN!

ADB ve KMTOB için iki ayrı dosya hazırlayacaksınız:

ADB İÇİN:

 1. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 2. 2 fotoğraf
 3. ADES eğitiminin tamamlandığına dair sertifika
 4. 18 yaşını bitirmemiş adayın velisi/vasisi tarafından muvafakatname (örnek için tıklayınız)
 5. GASM sitesine yüklenmiş sağlık raporunun aslı
 6. GASM sitesine yüklenmiş sınav giriş dekontunun aslı
 7. Sınav sonrası sınavı kazanan kişiler için Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine belge harçlarının yatırıldığına dair dekont/dekontlarla;

KMTOB için yukarıdaki belgelere ek olarak::

 1. Adli Sicil Kaydı veya Kamu personeli olan kişilerden kurum kimliği fotokopisi yada kurumda çalıştığına dair yazı.
 2. Diploma Fotokopisi

Sınava girecek tüm arkadaşlara başarı dilerim. Ufkunuz açık, pruvanız neta olsun.

 

MÜGE ORÇAN

Babamın işi olan petrol ve doğal gaz mühendisliği dolasıyla Suudi Arabistan’da doğdum. Denizle ilk olarak burada Basra Körfezinde tanıştım. İlk okul çağında Türkiye’ye geri dönmemiz ve Ankara’ya yerleşmemizin ardından deniz ile olan iletişimim her yazlıkçı aile gibi senenin üç, dört ayı ile devam etti.

Üniversite eğitimine Gazi Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler Bölümünde başladım, daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Uluslararası İlişkiler/Afrika Çalışmaları Yüksek Lisans Programında eğitimime devam ettim. Üniversite hayatım boyunca ilk dilim olan İngilizcenin yanında Arapça ve Fransızca öğrendim.

Kariyer planlarım ve eğitimim net bir çizgide ilerliyor gibi görünse de bunun beni mutlu etmediğini, deniz özleminin her geçen gün arttığını fark ettim. Türkiye’de hatırı sayılır özel bir firmada çalışırken işimi bıraktım ve kalbim Ege’de mantığıyla deniz kenarında yaşamaya karar verdim. Son üç yılımı geçirdiğim İzmir’e bağlı Dikili ilçesinde tarım ve hayvancılık üzerine proje danışmanlığı yapıyor, açıktan veterinerlik okuyor ve geri kalan zamanımın tamamını denizin üzerinde geçiriyorum.

Herkesin hayallerinin, mutluluklarının peşinden gidebileceği bir hayat yaşayabilmesi dileği ile pruvanız neta, ufkunuz açık olsun…