Eğer denizciliği öğrenmek için kurs araştırıyorsanız, ADB (Amatör Denizci Belgesi) ve IYT International Bareboat Skipper Sertifikası teklif eden farklı kurslarla karşılaşmışsınızdır. Bu iki belge arasındaki farkı merak ettiyseniz, buyrun yazının devamını okuyun..

Bilindiği üzere, ADB için bir yazılı sınava girmeniz gerekiyor ve sınavda %60 başarı oranını tutturduğunuzda ve bir sağlık raporunu da sunduğunuzda belgeyi almaya hak kazanırsınız. (Daha detaylı bilgi için tıklayın.)

IYT International Bareboat Skipper (IBS) Sertifikası ise IYT World (International Yacht Training) adındaki ticari bir kurum tarafından, pek çok ülkeye yayılmış okullar aracılığıyla verilir. “Bareboat Skipper” olabilmek için en az 10 günlük hem teorik hem de pratik bir kursu tamamlamanız ve 200 deniz mili seyir tecrübeniz olması gerekir. Türkiye’de bu sertifikayı vermeye yetkili okullar genel olarak 3 aşamalı ve yaklaşık 3 hafta süren bir kurs programı sunuyor. Bu programları takip ettiğinizde, 1 haftalık kurs sonunda “Professional Crew”, sonraki 1 hafta sonunda “Flotilla Skipper”, sonraki 1 hafta sonunda da “Bareboat Skipper” seviyesine çıkarsınız.

Bu sayfaya erişebilmek için üye olmalısınız. Lütfen üye kaydı yaptırın. Üyelik kaydınız mevcut ise üye girişi yapın.